HISTORIA PARAFII

Wieś Lipnica należała do parafii Dzikowiec. W 1874 r. wybudowano we wsi kaplicę pw. Matki Bożej Pocieszenia jako votum za odwrócenie zarazy. Początkowo kilka razy w roku odprawiano w tej kaplicy Msze święte. W 1976 r. władze wojewódzkie zezwoliły na rozbudowę kaplicy.

Budową kościoła zajął się ofiarnie wikariusz parafii Dzikowiec ks. Michał Józefczyk. Świątynia dwupoziomowa, nowoczesnej architektury stoi na miejscu zabytkowej kaplicy. Kościół zaprojektował inż. architekt Roman Orlewski z Rzeszowa. W czasie budowy kościoła, księdza i niektórych parafian spotkały dotkliwe kary ze strony władz państwowych. Poświęcenia kościoła dokonał 27 listopada 1977 r. bp T. Błaszkiewicz – sufragan przemyski. Parafia została erygowana w 1978 r. W 1979 r. założono cmentarz grzebalny, a w 1980 r. wybudowano plebanię. Po roku 1994 wybudowano kaplicę MB Fatimskiej , odnowiono ołtarz oraz obraz z XIX w. Poddano renowacji również krucyfiks mający 400 lat. Poszerzono cmentarz. Parafia posiada akta parafialne od 1890 r.

 

PRACE REMONTOWO – KONSERWATORSKIE

Od lipca 2013 do końca 2015 roku wspólnota parafii Matki Bożej Pocieszenia w Lipnicy wykonała m.in. następujące prace remontowo – budowlane: remont okien w kościele,) remont zakrystii, remont nagłośnienia w kościele, remont części pomieszczeń plebanii, nowy dach na plebanii, klatka schodowa i jadalnia na plebanii, termomodernizacja kościoła (ocieplenie, wymiana drzwi, wymiana pieca c.o), wykonanie kaplicy przedpogrzebowej w dolnym kościele, na schodach położony kamień (granit) i nowe barierki. Remont feretronów w kościele, obrazu św. Jana Pawła II, części kielichów mszalnych i puszek. Remont i przeniesienie pomnika świętego papieża Jana Pawła II przed kościół. Remont i oświetlenie groty Matki Bożej oraz remont kapliczki Matki Bożej przed szkołą. Termomodernizacja plebanii, wymiana okien i drzwi w piwnicy, wykonanie instalacji elektrycznej na poddaszu plebanii, ułożenie podłogi na strychu plebanii.
W najbliższym czasie wspólnota parafialna planuje między innymi: odnowić wnętrze kościoła tzn. (wymienić posadzkę na kamienną, odnowić ławki, wymalować kościół, dokończyć w kościele montaż boazerii, wyremontować prezbiterium), dokonać termomodernizacji salki parafialnej, zakończyć remont poddasza na plebanii. W później zamierza rewitalizować obejście kościoła i plebanii, ułożyć alejki z kostki brukowej na cmentarzu i wybudować tam ołtarz polowy.